Oslaďme si život zdravě a s mírou

Všichni dobře víme, že stejně jako stres i deprese se zvládají lépe, pokud máme nervy alespoň trošku „obalené tukem“. Proto není na škodu občas si smlsnout na něčem sladkém. Ale musí se to umět :)

Nejčastějším frekventovaným všelékem na různé stresové situace je čokoláda, dortíky a různé laskominy, které jsou cukrem a kaloriemi doslova nabité. Samozřejmě víme, že cukr útočí nejen na naši linii, ale současně na naše zdraví! Jenže co počít, když právě tenhle „bílý jed“ dokáže naše nervy zklidnit? Můžeme se ale zamyslet nad tím, jaký cukr a v jaké míře naše oblíbené sladkosti obsahují. A třeba jej nahradit něčím vhodnějším, ale o nic méně chutným.

Pokud si v restauraci objednáte jakýkoliv horký nápoj, se samozřejmostí Vám jej naservírují se dvěma pytlíčky cukru. Jestli jde o kávu, čaj, svařák, nehraje roli, automaticky se předpokládá, že budete sladit. Sáčky obsahují zpravidla obyčejný bílý cukr. Přitom sladit v dnešní době cukrem hnědým nebo umělými sladidly není nic neobvyklého. Přesto tyto varianty zatím nabízí pouze sítě celosvětových „rychlých“ kaváren typu Starbucks, Costa Cofee či Emporio a jen velmi malé procento kaváren „běžných“.

V čem je rozdíl? Pokud si denně dáváte dva tři šálky kávy nebo čaje, je celkem jedno, zda si nápoj osladíte bílým, nebo hnědým cukrem. Hnědý se oproti bílému liší pouze obsahem melasy, která v něm zůstává. Ta je sice zdravá, protože obsahuje stopové prvky a minerální látky, ale v této menší míře to Vaše tělo nijak nepocítí. Při pečení buchty se už hnědý cukr vyplatí vyměnit za bílý! Je totiž podstatně sladší, takže ho použijete do těsta méně a tím snížíte kalorickou hodnotu výsledného produktu. A pokud stále nevíte, zda zvolit bílý nebo hnědý cukr, zvolte třetí nejzdravější možnost – cukr třtinový. Obsahuje tělu prospěšné minerály a vitaminy, je sladší, voní po ovoci a má typickou karamelovou chuť.

Ještě bych ráda krátce zmínila tzv. umělá sladidla. Chemické složení umělých sladidel není zdraví příliš prospěšné, a proto se řada z nich (např. aspartam nebo acesulfan) ocitla na pranýři kvůli případným karcinogenním účinkům. Přestože vědci při laboratorních pokusech zjistili, že u některých krys, kterým byla tato sladidla podávána v nadměrném množství, se rakovina objevila, u lidí se zatím nic podobného nepotvrdilo. Pokud si tedy sem tam pár tabletkami osladíte kávu nebo čaj, nic hrozného se nestane. Prostě všeho s mírou a rozumem.

Ale pozor! Cukr, káva, limonáda. A všechno jedině light? Tak na to bychom měli rychle zapomenout! Nadměrnou konzumací umělých sladidel, které light výrobky obsahují, bychom si skutečně mohli způsobit řadu zdravotních problémů. Zatěžují játra a ledviny, ale dokážou i negativně ovlivňovat metabolismus a některé další procesy v těle s metabolismem související. Například umělá sladidla zpomalují trávení a současně podporují chuť na sladké. Pokud si je budete dopřávat ve větší míře budete mít větší riziko vzniku cukrovky nebo mohou být i příčinou zvýšené hladiny cholesterolu.

MED – ZLATO VČEL
Také si rádi smlsnete na vzácném zlatavém včelím nektaru? Pokud medem sladíte jen občas a v malé míře, vaše tělo vám bude vděčné. Med obsahuje spoustu vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Ovšem je nutno si přiznat, že je hodně kalorický, takže pokud chcete redukovat svoji váhu, dejte sklenici s medem na místo, které nebudete mít na očích. Opět sladíme s mírou a rozumem :)

Přírodní alternativy slazení

Třtinový cukr – získává se z cukrové třtiny, rostliny podobné bambusu, která dorůstá do výšky až pěti metrů. Jelikož neprochází procesem chemické rafinace a bělení, neztrácí minerály, důležité enzymy a další zdraví prospěšné látky

Hroznový cukr – neboli glukóza patří do skupiny jednoduchých cukrů, které dodají tělu okamžitou energii. Vyrábí se převážně z brambor či jiných rostlinných škrobů. Je vhodný zejména pro sportovce.

Ovocný cukr – fruktóza vám zajistí rychlý přísun energie. Má vysokou sladivost (v porovnání s klasickým cukrem je o 30% sladší), proto ho používají diabetici. Při přehnané konzumaci může vyvolat trávicí a žaludeční potíže nebo způsobit poškození jater a ledvin.

Palmový cukr – má lehce karamelovou příchuť a vyrábí se zahuštěním sladké mízy z palmýrské, datlové nebo kokosové palmy. Jelikož má nižší glykemický index, poskytuje tělu energii po delší dobu. Obsahuje spoustu minerálů a stopových prvků.

Sladový cukr – získává se z ječného sladu a má velmi tmavou barvu a silné aroma. Obsahuje vitaminy skupiny B. Mohou jím sladit cukrovkáři i lidé na bezlepkové dietě.

Sirup z agáve – získává se z mexické rostliny agáve, ze které se vyrábí také tequila. Je hodně řídký a dost sladký. Podporuje trávení, metabolické funkce, čistí krev a má protizánětlivé účinky.

Javorový sirup – vyrábí se výhradně v Severní Americe a obsahuje řadu vitaminů, organických kyselin, aminokyselin a dalších látek. Čím je světlejší, tím je kvalitnější. Vhodný je také při detoxikaci organismu.

Stévia – je 300x sladší než cukr a pochází z Latinské Ameriky. Kromě řady vitaminů obsahuje železo, vápník, draslík, sodík, fosfor, zinek, hořčík, vlákninu a další tělu prospěšné látky. Pro diabetiky představuje skvělou alternativu slazení, jelikož podporuje funkci slinivky a tvorby inzulinu a reguluje hladinu krevního cukru. Její léčivé schopnosti ocení i ostatní – pravidelná konzumace přispívá k posílení imunitního systému, snižuje krevní tlak, odstraňuje únavu a částečně brání vzniku alergických reakcí. Žvýkáním listů, kterému odpradávna holdují jihoameričtí indiáni, zabráníte vzniku zubního kazu nebo odstraníte nepříjemný zápach z úst. Více viz. samostatný článek „Stevia“.

Melasa – je extrakt z cukrové řepy i cukrové třtiny, který se získává vlastně jako „odpad“ při výrobě bílého cukru. V melase je obsaženo velké množství stopových prvků a vitaminů, ale také vápník, hořčík, železo a draslík. Při pravidelné konzumaci pročišťuje organismus.

Zdravotní problémy, které může způsobit nadměrná konzumace cukru

Nejde jen o nadměrnou konzumaci cukru, ale o nebezpečné kombinaci cukr – tuk! Samotný cukr se převážně vyskytuje zejména v naprosto zdravých potravinách, jako je zelenina, ovoce, rýže, těstoviny, luštěniny, pečivo, brambory atd. Nám škodí zejména nadbytek potravin s vysokým podílem tuku! Mylně se traduje, že cukrovka vzniká z nadbytečného příjmu cukrů. To bychom ale museli jíst např. kvanta zeleniny a ta nám cukrovku jistě nepřivodí. Obézní diabetik by měl vždy redukovat svoji hmotnost zejména nízkotukovou bílkovinovou dietou.

Jinými slovy zákusky, oplatky a čokoláda jsou vždy kombinace cukru a tuku, a to jsou ty potraviny, které nám škodí. Dále bych zdůraznila nadbytečný příjem uzenin a tučného masa..

Důležitá je i preference složitých cukrů v přílohách! Jedná se samozřejmě o celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny, luštěniny – především cizrnu, jáhly, tmavou rýži nebo rýži basmati. Vhodné jsou i brambory, které obsahují kvalitní rostlinné proteiny současně škrob v nich obsažený se dlouho vstřebává a my zůstáváme zasyceni na delší dobu.

A nezapomínejme také na nová sladidla, jako je sukralóza nebo stévia (viz. výše), která jsou zdraví prospěšná a vhodná také pro diabetiky a při redukci a udržení váhy.

A na závěr – některé zajímavosti o cukru a sladidlech

  • Cereální lupínky, pražené ovesné vločky či jogurtová mléka obsahují 75% skrytých cukrů.
  • Při teplotě 186 stupňů Celsia se cukr mění v karamel.
  • Každý rok se na celém světě vyprodukuje až 150 milionů tun cukru.
  • Každý desátý člověk v ČR trpí cukrovkou.
  • Glukóza je hlavním zdrojem energie pro mozkové buňky.
  • První umělé sladidlo – sacharin, bylo objeveno v roce 1879.
  • Spotřeba cukru nemá vliv na hyperaktivitu.
  • Ještě v 18. století se čokoláda prodávala v lékárnách na váhu jako lék.
  • Běžný jídelníček zdravého člověka by měl denně obsahovat cca 320 g sacharidů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>