DESATERO PRO VÁNOČNÍ ČAS

- aneb zdravě a chutně i o Vánocích

  1. Nekažte si vánoční atmosféru stálým přemýšlením nad tím, že něco nesmíte. Naplánujte si menší porci vybraného pokrmu a tu si patřičně vychutnejte. Nejjednodušší metoda je „JJP“ – jez jen polovinu a talíř si dozdobte zeleninovou oblohou.

  1. Štědrovečerní kapr nemusí být vždy smažený v trojobalu, ale chutný je i přírodní. Pokud si řízek nemůžete odpustit – snažte se smažit na menším množství oleje (řepkový, rýžový) nebo zcela bez tuku na pánvi s nepřilnavým dnem. Po osmažení odsajte přebytečný tuk ubrouskem nebo ponořte osmažený kousek ryby na zlomek vteřiny do vroucí vody.
  1. Při přípravě bramborového salátu vynechejte majonézu a nahraďte ji bílým jogurtem či použijte majonézu „light“ v kombinaci s nízkotučným jogurtem. Součástí salátu nemusí být uzenina či vejce, ale zvyšte naopak množství zeleniny.
  1. Vánoční cukroví nemusíte dojídat ještě o Velikonocích. Napečte jen množství nezbytně nutné a připravujte raději menší kousky. Nepečte ve velkém předstihu a při pečení zbytečně neochutnávejte. Vybírejte méně kalorické druhy. Máslové krémy nahraďte pudinkovými, tvarohovými, nezapomeňte na želatinu. Snažte se méně sladit, kde to nejde, nahraďte cukr nekalorickým sladidlem (pozor při vysokých teplotách nad 180 st.C ztrácejí sladidla, kde je pouze aspartam, sladivost). Energetickou hodnotu cukroví můžete dále snížit tak, že budete vyrábět, a tím i jíst menší a lehčí kousky, např. velmi tence nakrájené oříškové lupínky či pusinky. Účinné je zabudovat do cukroví také vlákninu. Lze použít vločky, mrkev, fíky, jablka, banány, švestky, meruňky apod. Takové cukroví nesníte naráz, protože ho musíte více kousat, a navíc přijmete i minerály, vitaminy a vlákninu. Nezapomeňte, že i domácí cukroví se dá již dnes koupit, a to i těsně před Štědrým dnem. Odpadne tak několika týdenní zobání a naopak přibude drahocenný čas, který přispěje k pohodě Vánoc více než samotné jídlo.
  1. K Vánocům patří neodmyslitelně ovoce. Mějte na stole stále plnou mísu a pokud dostanete chuť na něco sladkého, sáhněte raději po jablku než po talířku s cukrovím.
  1. Cukroví lze dobře nahradit i miskou sušeného ovoce (meruňky, švestky, jablečné křížaly), které může vhodně doplnit Váš vánoční stůl, nezapomínejte však na vysoký podíl cukru v sušeném ovoci, zvláště diabetici!!! Sušené ovoce osahuje až 4x více cukru než čerstvé!
  1. Nenechávejte cukroví, oříšky a jiné kalorické potraviny vystavené v obývacím pokoji. Svádí Vás to stále uzobávat.
  1. Klasické chlebíčky zaměňte za menší jednohubky. Základem nemusí být vždy veka, ale i tvrdý sýr Eidam do 30% t.v s. nebo tofu, ale i zelenina (např. kolečka okurky či mrkve). Zdobit můžete nízkotučnou tvarohovou pomazánkou s bylinkami, hroznovým vínem, dílkem mandarinky, kouskem pomeranče nebo olivou.
  1. Dávejte si pozor na alkoholické nápoje a slazené limonády, obsahují zbytečně mnoho „prázdných“ joulů.
  1. Neseďte celé Vánoce u televize. Naplánujte si procházky a výlety. Využijte volný čas k pohybu, jděte si i zacvičit. I když v tomto období asi nebudete hubnout, alespoň se snažte, aby Vaše váha zůstala stejná.

Provoněný Advent, požehnané Vánoce a šťastný zdravý Nový Rok Vám ze srdce přeje Ivana Klepáčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>